ЧЛАНОВИМА САВЕЗА ЗА Е-УПРАВУ ПРЕДСТАВЉЕНИ ПРЕЛИМИНАРНИ РЕЗУЛТАТИ ПРОЈЕКТА ЛЕИ

ЧЛАНОВИМА САВЕЗА ЗА Е-УПРАВУ ПРЕДСТАВЉЕНИ ПРЕЛИМИНАРНИ РЕЗУЛТАТИ ПРОЈЕКТА ЛЕИ

Извор: НАЛЕД


     На онлине састанку Савеза за еУправу, на коме је присуствовало око 40 чланова, презентовани су први прелиминарни резултати пројекта ЛЕИ у оквиру којег је спроведено истраживање у 140 локалних самоуправа и градских општинаса циљем прикупљања података за успостављање локалног индекса еУправе (Лоцал еГовернанце Индеx-ЛЕИ) који ће мерити напредак општина и градова у развоју електронске управе. Пројекат се спроводи уз финансијску подршку Европске уније, а први резултати за појединачне општине, градове и градске општине очекују се у току овог месеца.

     Члановима је представљена и нова координаторка Јелена Милутиновић која ће у наредном периоду водити Савез за еУправу. Она је истакла значај Акционог плана за Програм развоја еУправе за период од 2023. до 2025.

     - Ово је кључни документ у у области еУправе и еПословања, који треба да буде, уз нови Програм развоја еУправе, усвојен до краја ове године. У оквиру њега истичу се четири посебна циља: Развој инфраструктуре у електронској управи и обезбеђивање интероперабилности, Унапређење правне сигурности у коришћењу електронске управе, Повећање доступности електронске управе грађанима и привреди кроз унапређење корисничких сервиса и Отварање података у јавној управи - рекла је Милутиновић и додала да је на иницијативу НАЛЕД-а у овај документ ушла и мера Унапређења доставе у електронској управи (еДостава).

     У претходном периоду, како је навела, спроведено је и десет обука из информационе безбедности за 35 систем администратора из локалних самоуправа, у сарадњи са Националним ЦЕРТ-ом Републике Србије РАТЕЛ-ом. Такође, организована је завршна обука за електронско фактурисање за јавни сектор, у сарадњи са Министарством финансија, на којој је учествовало више од 150 полазника из државних предузећа, јавних установа и јединица локалних самоуправа.

     Подсетимо, Савез за еУправу основан је у јулу 2016. године са циљем дефинисања препорука привреди за унапређење пословног окружења у Србији кроз развој електронске управе и електронских сервиса, промовисања као и пружања подршке унапређењу еУправе у Србији. У свом саставу броји 77 чланова из привредног сектора у области ИЦТ-а, финансија и осигурања, трговине, локалних самоуправа и других институција, удружења и организација цивилног друштва.