МОЈА ПРВА ПЛАТА ШАНСА ЗА 15.000 МАЛДИХ


МОЈА ПРВА ПЛАТА ШАНСА ЗА 15.000 МАЛДИХ
Извор: Привредна комора Србије


     Трећи циклус програма „Моја прва плата“ даје шансу за више од 15.000 радних места за младе и очекујемо да ће бити најуспешнији до сада, изјавила је Дарија Кисић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

     Она је са представницима Привредне коморе Србије (ПКС) и Националне службе за запошљавње (НСЗ) посетила компанију Нектар у Бачкој Паланци, која учествује у овом програму подршке од почетка, а у трећем циклусу је огласила више од 20 радних позиција на којима планира да ангажује младе кандидате, полазнике програма.
     Кисић је позвала младе да у што већем броју конкуришу за „Моју прву плату“, искористе предности програма и у престижним компанијама стекну прво радно искуство.
     "Селекција будућих кадрова и увођење новозапослених у посао представљају изазов, јер су то трошковно и временски захтевне активности и управо програм „Моја прва плата“ пружа велику подршку послодавцима јер им омогућава да уз посебно развијену апликацију буду повезани са оним кандидатима који својом биографијом одговарају опису послова које су навели у отвореним радним позицијама. Такође, финансијска подршка државе током деветомесечног увођења младих кандидата у посао, од значаја је за привреднике", истакла је Мирјана Ковачевић, директорка Пословне академије ПКС.
     До данас је скоро 6.000 послодаваца огласило 9.798 радних позиција за које траже 14.645 кандидата. Пријављивање послодаваца за учешће у програму траје до 22. септембра, а незапослени млади кандидати, старости до 30 година, са завршеном средњом школом или високим образовањем, могу да конкуришу за позиције од 3. до 31. октобра, подсећа Ковачевић.
     Највише се траже будуће књиговође и рачуновође, административни радници и магационери, али и продавци у малопродаји, програмери, систем администратори, инжењери различитих специјалности.
     “Поносни смо на то што су четири практиканткиње, које су у претходне две године целокупни програм провеле на пракси код нас, остале да раде у нашој компанији. Колегиница Теодора ради од септембра 2021, а Николина, Ивона и Сандра ће од данас бити запослене у Нектару”, изјавио је Вукашин Петковић, директор правних и корпоративних послова Нектар Групе.
     „Настављамо да подржавамо професионални развој наших практиканткиња и задовољство нам је да свој кадар обогатимо младим, вредним и амбициозним људима. Поново ћемо бити прва адреса, како за праксу, тако и за посао, за оне који то својим залагањем буду заслужили”, поручује Петковић.
     Нектар Групу чини око 1.300 запослених у Србији, Словенији и Македонији, преко 30 брендова у 10 различитих категорија производа, а лидер је у сегменту сокова под брендовима Nectar и Fructal. Производи ове компаније доступни су потрошачима на више од 60 тржишта региона, ЕУ, САД и шире.
     Три полазнице програма не скривају задовољство због тога што су добиле посао у овој породичној компанији. Пракса је била реализована у Бачкој Паланци, Новом Саду, Београду, Владичином Хану, у различитим секторима, од маркетинга, истраживања и развоја, љуских ресурса, до финанасија и логистике.
     “Захваљујући динамичном окружењу много сам научила и имала велику подршку која је веома важна за сваког почетника. Јако ме радује што сам добила прилику да радим у компанији у којој и даље могу да наставим да учим и напредујем и што имам радно окружење које чине сјајни људи”, истакла је Ивона Аврамовић, полазница програма.
      Зоран Мартиновић, директор НСЗ истакао је да је у првом циклусу више од 40 одсто полазника програма добило стални посао, као и да се очекује велики успех другог циклуса који је у завршници, као и трећег који је у току.
      Током трајања програма, НСЗ ће на месечном нивоу исплаћивати младима са средњим образовањем новчану накнаду у износу од 25.000 динара, док ће младима са високим образовањем исплаћивати 30.000 динара, уз уплату доприноса за случај повреде на раду и професионалне болести.
     Програм „Моја прва плата” спроводи Национална служба за запошљавање уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства финансија, Министарства омладине и спорта, Канцеларије за информационе технологије и електронску управу и Привредне коморе Србије.