Општине примењују обједињену процедуру
Општине примењују обједињену процедуру
07.03.2015, Извор: Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре
Највећи број локалних самоуправа од 1. марта примењује обједињену процедуру предвиђену новим Законом о планирању и изградњи, која подразумева да се грађевинске дозволе издају за највише 28 дана, изјавила је данас државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Александра Дамњановић.
Дамњановић је гостујући на ТВ Пинк рекла да је ресорно министарство уредило све подзаконске акте који су неопходни да би закон заиста функционисао и да је то дало резултате.
"Са свим општинама су одржани састанци, на којима смо их питали да ли постоји још нешто у чему Министарство може да им помогне. Резултати састанака су такви да су општине рекле да имају све што је потребно, да је процедура обједињена и може да се применује од 1. марта", рекла је она. Дамњановић је похвалила општине које су у свему поступиле у складу са законом. Јуче су, како је навела, представници министарства обишли Руму која, како је казала, савршено примењује обједињену процедуру, а слично се чини и у Сремским Карловцима, Сремској Митровици, Беочину...
"То су све општине које су урадиле све што је било потребно", рекла је она истичући да је реч о системском, реформском закону и да је било много детаља које су општине биле обавезне да ураде пре 1. марта. "Највећи број то јесте учинио и оне сада немају проблеме у функционисању", рекла је она.
Дамњановић је казала да око неких ствари има помало неразумевања, као на пример, око одређивања људи који ће ту процедуру спроводити и слично. Говорећи о предностима обједињеног система, она је казала да је за ранији систем значило да "морате да обијате прагове многих институција и других државних органа", а сада све то чини један надлежни орган, који спроводи обједињене процедуре. Она је казала да се можда нису све службе припремиле на најбољи начин, али да ће им Министарство у томе пружити помоћ.
Државни секретар је подсетила да је закон на снагу ступио 17. децембра, а до 1. марта је био рок да се донесу сви потребни акти, како би до 1. јануара 2016. били спремни на комплетну електронску размену података када чак ни један долазак инвеститора у општину неће бити потребан.
"Углавном сада недостаје људи, компјутера, техничке подршке", рекла је она и додала да Министарство у сарадњи са УСАИД-ом, ГИЗ-ом и НАЛЕД-ом припрема софтверски пакет који ће беслатно бити предат свим општинама како би од 1. јануара спремно дочекале нову фазу обједињене процедуре.
Будући да је запослене потребно обучити за рад, Министарство планира и тематске радионице и цео циклус обучавања запослених који ће радити на тим пословима. "Запослени јесу спремни, али будући да имамо забрану запошљавања у неким општинама имамо само једно лице које ће се бавити процедуром", казала је она.
Грађевинска дозвола, казала је, већ сада може да се добије за 28 дана, а моћи ће да се издаје тамо где су општине донеле планске документе.
"Уводимо ред и прецизност и мислим да ће се и наши запослени све више прилагођавати, тако да од 1. јануара 2016. године следимо пример Македоније која је прва у региону кренула са електронском грађевинском дозволом. Циљ је да имамо систем који нуди брз и поуздан поступак за инвеститора, а са друге стране, много мање места за корупцију која је у овој области била присутна", рекла је Дамњановић.