СЕДАМ ГРАДОВА И ОПШТИНА ИЗ СРБИЈЕ ДОБИЛИ РЕГИОНАЛНИ ЦЕРТИФИКАТ О ПОВОЉНОМ ПОСЛОВНОМ ОКРУЖЕЊУ
СЕДАМ ГРАДОВА И ОПШТИНА ИЗ СРБИЈЕ ДОБИЛИ РЕГИОНАЛНИ ЦЕРТИФИКАТ О ПОВОЉНОМ ПОСЛОВНОМ ОКРУЖЕЊУ
Извор: НАЛЕД
Нови Сад, Чачак, Лесковац, Рума, Бор, Стара Пазова и Пећинци успешно су прошли кроз програм Цертификације општина с повољним пословним окружењем у југоисточној Европи (БФЦ СЕЕ) и заслужили цертификат који као печат квалитета потврђује да грађанима и привреди пружају услуге по највишим међународним стандардима. Признања су им уручена данас на тродневној регионалној конференцији Цоре Даyс 2022: Партнерство за конкурентнији регион, која се одржава у Дубровнику.
Цертификате додељује Регионална мрежа за повољно пословно окружење у југоисточној Европи, која окупља више од 20 партнерских организација из Хрватске, Босне и Херцеговине, Северне Македоније, Црне Горе и Србије, а на догађају је озваничено и проширење ове платформе. Регионалној мрежи приступиле су партнерске организације из Албаније и Косова* и циљ је да у процес цертификације до краја 2023. уђе и њихових 16 локалних самоуправа.
Конференција Цоре Даyс 2022 се одржава уз подршку Немачке развојне сарадње коју спроводи ГИЗ и окупила је представнике влада, институција задужених за унапређење услова пословања, лидере локалних самоуправа, привреде и цивилног сектора, како би разговарали о унапређењу сарадње и размени искустава на спровођењу економских реформи на националном и локалном нивоу. Скуп је отворио бивши председник Хрватске Стјепан Месић.
- Економска сарадња између држава на Балкану је кључна за економски развој, али нажалост, она зависи од политичких одлука и мира не само унутар овог региона него и на нивоу Европе и света. Сада видимо јасно ту моћ политике над снагом економије у рату у Украјини који, премда није тема овог скупа, може имати још дубљи негативни утицај на стабилност и економски развој овог региона и шире – рекао је Месић.
Секторски менаџер ГИЗ-овог Отвореног регионалног фонда за модернизацију општинских услуга Петер Волф посебно је истакао значај проширења Регионалне мреже, која прераста у својеврсну платформу за размену успешних реформских решења и која ће понети назив Партнерство за конкурентнији регион (ЦОРЕ).
- Заједно са нашим партнерима остварили смо још једну успешну годину сарадње на унапређењу услова пословања у региону. Желимо добродошлицу новим партнерским организацијама из Албаније и Косова*. Ове године, као резултат заједничког рада, наша мрежа је нарасла и сада покрива свих шест економија Западног Балкана – рекао је Волф.
Извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић истакла је значај сарадње јер ће повезивање и већи ниво стандардизације услуга у региону омогућити боље услове за живот и рад 20 милиона грађана и 1.150.000 бизниса на овим просторима.
- Партнерство за конкурентнији регион омогућиће да његове чланице наставе размену искустава и успех у реформама, попут електронских грађевинских дозвола, еКатастра, електронске регистрације сезонских радника, унапређења инспекцијског надзора, дигиталне фискализације. Партнерство ће нам омогућити и да већ 2023. објавимо први регионални извештај који ће на прецизно мерити економску и политичку стабилност и рангирати економије региона према квалитету живота и услова за пословање – рекла је Јовановић.
Путем видео поруке, учесницима се обратио и европски посланик Франц Богович који је поручио да су разумевање, сарадња и партнерство кључ заједничког живота, креативности и развоја у локалним заједницама, регионима, државама као и у ЕУ. „Ово је посебно важно за кохерентан регионални развој и развој руралних подручја. Ови изазови су такође велики у свим земљама Западног Балкана, где се село све више празни и исељава. Најновији подаци и прогнозе говоре да ће у периоду од 1989. до 2050. на подручју Западног Балкана бити забележена највећа емиграција и пад становништва – БиХ чак 29%, Србија чак 24%, Хрватска чак 22%, па и Албанија чак 18%“, нагласио је Богович.
БФЦ СЕЕ стандард и сви добитници цертификата Кроз програм Цертификације општина с повољним пословним окружењем у југоисточној Европи (БФЦ СЕЕ) од 2012. је прошло више од 100 градова и општина из Хрватске, Северне Македоније, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије. Важећи цертификат који траје три године тренутно имају 44 локалне самоуправе. Спровођење програма подржава ГИЗ Отворени регионални фонд за модернизацију општинских услуга (ГИЗ ОРФ ММС).
БФЦ СЕЕ је јединствени програм за мерење и унапређење услова пословања и инвестирања на локалном нивоу. Градовима и општинама пружа јасне смернице за креирање повољног пословног окружења и увођење међународних стандарда ефикасности и транспарентности локалне администрације у складу са принципима добре управе. За постојећу привреду и потенцијалне инвеститоре, чињеница да једна локална самоуправа поседује овај цертификат значи да у тој средини могу да рачунају на стабилни и предвидљиви пословни амбијент.
Квалитет пословног окружења у локалним самоуправама мери се кроз процес који подразумева испуњавање низа захтевних критеријума међу којима су поседовање стратешког и институционалног оквира за економски развој, транспарентност трошкова пословања, обезбеђивање информација о расположивој радној снази, квалитетне инфраструктуре и комуналних услуга, а како се БФЦ стандард стално унапређује, међу критеријуме које сваки град и општина морају да испуне уврштени су и дигитална трансформација, електронске услуге, заштита животне средине, иновације и др. Испуњеност критеријума потврђује независна међународна верификациона комисија.
На конференцији ЦореДаyс 2022 у Дубровнику цертификате је добило укупно 30 локалних самоуправа које су у претходном периоду испуниле постављене критеријуме:
Хрватска – Иванец, Цриквеница, Јастребарско;
Црна Гора – Подгорица, Тиват, Даниловград, Жабљак;
Република Српска – Приједор, Требиње, Добој, Котор Варош, Модрича, Теслић, Зворник, Лакташи , Градишка;
Федерација БиХ – Зеница, Бихаћ, Градачац, Јабланица, Посушје, Жепче, Живинице;
Србија – Нови Сад, Чачак, Лесковац, Рума, Бор, Стара Пазова, Пећинци.